סוגי קמינים

סולר לחימום והסקה

סוגי קמינים

מאת מורן תורג'מן

סוגי קמינים יתרונות וחסרונות

משחר ההיסטוריה חיפש האדם דרכים שונות ומגוונות על מנת לחמם את ביתו וגופו ולהתגונן מפני תנאי מזג האויר הקרים. בעת המודרנית , קיימים סוגים שונים של תנורים לחימום הבתים אשר להם נוספו תפקידים דקורטיביים, עיצוביים . בתרבויות מערביות נחשב הקמין לסמל סטטוס ולאמצעי נוסף המקנה לבית ולאורחיו מחד תחושה של ביתיות וחמימות ומאידך אוירה יוקרתית.

 

קיימים סוגים שונים של קמינים המוסקים באמצעות : גז ,עץ ונפט/סולר.

 

קמין גז

 

ישנן שתי קבוצות עיקריות של תנורים המוסקים באמצעות גז.

 

תנורי free stand – יחידה נפרדת העומדת בפני עצמה, לרוב בנויה מיציקת ברזל.

 

תנורי Built in – יחידה שקועה בתוך הקיר, במרבית המקרים היא מכוסה בגבס והמראה שמתקבל הוא של חלון בתוך הקיר דרכו נצפית הלהבה, מראה רומנטי ואסטטי. בתוך תא הבערה ישנה אבן קרמית המעוצבת בצורת בולי עץ דבר המוסיף לאותנטיות קמין הגז.

 

תנורים המוסקים באמצעות גז מגיעים בהספקים שונים כאשר אחד היתרונות הבולטים בתנור מסוג זה הוא נוחות התפעול, ניתן לשלוט בעוצמת הלהבה והחום באמצעות השלט דבר המסיר את הצורך בקימה אליו. בנוסף, מרבית תנורי הגז מגיעים עם תרמוסטט אותו ניתן לקבע על טמפרטורה מסויימת. במידה וטמפרטורת החדר עולה על הטמפרטורה אותה הגדרנו בתרמוסטט הלהבה תיקטן באופן אוטומטי עד שנגיע לטמפ' הרצוייה.טכנולוגיה זו מסייעת בשמירת השבת על ידי כיוון שעון פעילות מראש כך שתנור מסוג זה מומלץ לאוכלוסיה שומרת המסורת.

 

סוג הגז המשמש את הקמין הוא אותו גז (גפ"מ) בו אנו משתמשים במטבח הבייתי, כך שתנור גז לא מצריך מצבור אנרגיה נוסף מעבר למה שכבר קיים בבית.

 

את תנור הגז נתקין עם "ארובה כפולה " , כלומר ארובה בקוטר קטן ( 10-13 ס"מ) המוקפת בארובה בקוטר יותר גדול ( 15- 20 ס"מ) . הארובה בקוטר הקטן יותר אחראית על פליטת הגז מתוך התנור אל מחוץ לבית והארובה בקוטר הגדול יותר אחראית על יניקת החמצן מחוץ לבית לתוך תא הבעירה של הקמין. כלומר, באמצעות שימוש ב- "ארובה כפולה" נגיע למצב בו קמין הגז מהווה יחידה אטומה ובטיחותי המספקת את כל צורכי התפעול שלה מחוץ לחלל הבית.

 

במידה ומשתמשים בארובה אחת ( אטמוספרית) יש לדאוג לחור אוורור חיצוני בהתאם להספק הקמין שלא ניתן לסגירה. בנוסף, אחת לשנה חייבים לבצע בדיקה של טכנאי גז מורשה. לעומת זאת , קמין גז המותקן עם ארובה כפולה אינו מחייב בדיקה של טכנאי אחת לשנה.

 

יתרון בולט של קמין גז הוא שבניגוד לתנור נפט או עץ ניתן להוציא את הארובה גם דרך קיר חיצוני כך שלא חובה לעלות עם הארובה עד לגג. עובדה המאפשרת התקנה של קמינים גם בבתי דירות ולא רק בבתים פרטיים.

 

קמין סולר/ נפט

 

במרבית המקרים תנורי נפט/ סולר בנויים מיציקת ברזל שבעת ההפעלה אוגרים חום ומפיצים אותו בחלל הבית כך שגם לאחר הכיבוי הקמין ממשיך לפלוט חום במשך 30-45 דק' . תנורי נפט /סולר קיימים בכמה הספקים כאשר מה שקובע את ההספק הוא קוטר תא הבעירה. תפעול התנור מתבצע באמצעות חוגה המאפשרת הזרמה גבוהה או נמוכה של נפט /סולר בהתאם לעוצמה הרצויה.

 

על מנת לאפשר אספקה סדירה של נפט/סולר נמקם בחצר הבית מיכל ( לרוב בעל קיבולת של 500 ליטר) שיזין את התנור דרך צינור נחושת המחבר ביניהם. בתנור נפט/סולר משתמשים בארובה בקוטר 12 ס"מ כאשר האפשרות היחידה היא דרך הגג.

 

התחזוקה הדרושה לקמין מסוג זה היא שירות טכנאי אחת לשנתיים לצורך ניקוי תא הבערה , הקרבוראטור שדרכו עובר הנפט לפני שהוא מגיע לתא הבעירה ויוודא שאין סתימות או נזילות במעברי הנפט.

 

קמין עץ

 

קמין העץ יוצר אווירה חמימה , רומנטית ונוסטלגית בבית המושגת על ידי אש להבה חיה, רחש פיצפוצי השרפה של העץ והארומה העדינה המופצת על ידו בחלל הבית.

 

בדומה לקמין נפט/סולר, גם תנורים המוסקים בעץ בנויים מיציקת ברזל האוגרת את החום ומפיצה אותו בחלל הבית .

 

על מנת לשלוט בעוצמת החום נפקח על שני אלמנטים:

 

כמות העצים המוזנים אל תוך תא הבערה.

 

כמות החמצן הנכנס לקמין הניתן לשליטה באמצעות פתחים הניתנים לוויסות.

 

חשוב להזין את הקמין בעץ יבש ולאחסן את מלאי העצים במקום יבש ומקורה. תנור עץ מחייב ארובה בקוטר 12-20 ס"מ, כאשר היציאה האפשרית היחידה היא דרך הגג. חסרון משמעותי של תנור המוסק בעץ הוא ה"התעסקות" סביב התפעול שלו , יש גם הנהנים ממנה. אחת לכמה שעות יש לגשת אל הקמין על מנת להזין אותו בבולי עץ נוספים ומידי בוקר יש לפנות את מגירת האפר הנאגר בעקבות בעירת העץ.

 

מעבר לתחזוקה השוטפת של הקמין יש להזמין אחת לשנה טכנאי לצורך ניקוי הארובה ותא הבערה.

 

כותב המאמר הינו מומחה בתחום הקמינים ושותף בחברת "קמינים NESTOR MARTIN" ישראל. למידע נוסף בנושא קמינים, בקרו באתר קמין NESTOR MARTIN

מקור המאמר: articles.co.il

 

חייגו אלינו לקבלת פרטים נוספים דילוג לתוכן